पछिल्लो समय नेपालमा प्रतिभा उत्पादन गर्ने कारखाना झैं बनेको छ यूट्यूब । यो प्लेटर्फमबाट जन्मेका केही प्रतिभाले सेलिब्रेटीको छविसमेत बनाएका छन् । जस्तै कि रियाशा दाहाल!

यूट्यूबमा हालेका साना भिडियोहरुबाट ठूलो फ्यान फलोइङ कमाएकी छिन् यी हिस्सी परेकी युवतीले । खासगरी छुच्ची श्रीमतीको रुपमा उनको जीवन्त अभिनयले धेरैको मन जितेको छ । अनि उनको आवाजका पारखी पनि उत्तिकै छन् । टिकटकमा उनका डाइलगहरु निकै ‘फेमस’ छन् । उनी स्वयम् पनि टिकटककी सक्रिय प्रयोगकर्ता हुन् ।

कलाकारिताको प्रस्थानविन्दू

रियाशाले आफू कलाकार बन्छु भनेर कहिल्यै सोचेकी थिइनन् । परिवारले पढ्नमै जोड दिन्थे । उनी ज्ञानी भएर पढिरहेकी थिइन् ।

जब एसएलसी सक्काइन्, उनलाई मोडलिङमा रहर पलाएजस्तो भयो । तर, उनको रहरमा परिवारको समर्थन मिलेन । परिवारले उनको पहिलो, दोस्रो र तेस्रो प्राथमिकता छुट्याएको थियो, पढाई, पढाई र पढाई । त्यसैले रियासाले आफ्नो रहर मनभित्रै गुम्साएर राखिन् ।

१२ कक्षा सकेर उनले बीबीए सुरु गरिन् । बीबीए पढ्न निकै मेहनत चाहिने । त्यसैले अन्य कुरा सोच्ने फुर्सद पनि थिएन । तर, बीबीएको अन्तिम सेमिस्टरमा पुगेपछि उनको बाटो फनक्कै मोडियो ।

रियाशाको दाईसँग चिनजान भएका एकजना व्यक्तिले उनलाई एक युट्युब कार्यक्रम होस्ट गर्न अफर गरे । ट्राई गरी हेरौं न त भनेर रियाशा गइन् । उनलाई सामान्य काम सिकाइयो । तर, चन्चले स्वभावकी रियाशाले भलाद्मी पारामा सो कार्यक्रम होस्ट गर्न सकिनन् । रियाशा भन्छिन्, ‘आफ्नो वास्तविक चरित्रलाई नै लुकाएर उक्त कार्यक्रम होस्ट गर्नुपर्ने थियो । जुन मबाट भएन ।’

कार्यक्रम होस्ट गर्न नसके पनि सोही टिमसँग मिलेर रियाशाले छोटो भिडियोहरुमा काम गर्न थालिन् । त्यसमा चाहिँ आफ्नो स्वभावजस्तै भूमिका पाइन् ।

‘केटा जिस्काउने केटी’, सोझी केटी जिस्काउँदाको परिमाण’लगायत छोटो भिडियोमा रियाशालाई मन पराइयो । उनी भन्छिन्, ‘थोरै सब्सक्राइबर हुँदा पनि ती भिडियोहरु हिट भएका थिए । मेरो एक्सप्रेसन र बोलीलाई धेरैले रुचाएका थिए ।’

जिवेशसित सहकार्य

ती भिडियोहरमा काम गर्दा एक युवकसँग रियाशा घुलमिल भइन् । हेर्दा निकै सोझा र भलाद्मी देखिने ती युवक काममा भने निकै सिर्जनशील थिए । उनी थिए जिवेश गुरुङ ।

स्वभाव लगभग विपरीत भए पनि जिवेश र रियाशाको केमेष्ट्री मिल्न गयो । मित्रता बढ्सँगै उनीहरुले मिलेर केही नयाँ गर्ने सोच बनाए । सामान्य सल्लाहपपछि अहिलेको लभ ट्रेन्डको बारेमा भिडियो बनाउने निधो भयो । बिना स्कृप्ट उनीहरुले भिडियो सुट गरे ।

रियाशा भन्छिन्, ‘हामीले यस्तो गर्ने, उस्तो गर्ने भनेर कुनै योजना बनाएका नै थिएनौं । दिमागमा सामान्य खाका थियो, बाकीँ आफैँले मिलाएर बोलेका थियौँ ।’

तर, ख्यालख्यामै बनाएको छोटो भिडियो ‘आजकालको लभ’ हिट भयो । युट्युबदेखि फेसबुकसम्म भाइरल भयो । धेरैले यसको दोस्रो पार्ट खोज्न थाले । तर, जिवेश र रियाशाले दोस्रो पार्टबारे सोचेका पनि थिएनन् । दर्शकबाट तीव्र माग आएपछि उनीहरुले दोस्रो पार्ट बनाए । दोस्रो पार्ट पनि रुचाइएपछि उनीहरुको पनि हौसला बढ्यो । अब सिरियस्ली काम गर्नुपर्छ भन्ने निर्णयमा पुगे ।

निरन्तर भिडियो बनाउँदै गए उनीहरु । उनीहरुले बनाएका भिडियो युट्युबको ट्रेण्डिङमा उनीहरु छाउन थाले । नेपालमा यूट्यूवका दर्शक ह्वात्तै बढेका बेला धेरैले उनीहरुको कामलाई सह्राहना गरे ।

यति मात्रै होइन, सहकार्यसँगै रियाशा र जिवेको सम्बन्धका बारेमा पनि नानाथरी अड्कल काट्न थालिए । कतिले त उनीहरुलाई साँच्चिकै प्रेमी-प्रेमिकाका रुपमा समेत लिन्थे । तर, वास्तविकतामा त्यस्तो केही नभएको रियाशा बताउँछिन् ।

किन छुट्टिए ?

केही समययता दर्शकले जिवेश र रियाशाको हिट जोडीलाई सँगै देख्न पाएका छैनन् । जिवेशले आफ्नो सिरियलमा रियाशाको स्थानमा नयाँ युवतीलाई लिएका छन् । रियाशाले पनि आफैले छुट्टै टिम बनाएर काम गरिरहेका छन् ।

यसरी अलगअलग काम गर्न थालेपछि उनीहरुबीच फाटो आएको वा सम्बन्ध टुटेको नयाँ चर्चा सुरु भएको छ । यद्यपि, रियाशा यसको खण्डन गर्छिन् । जिवेशसित सहमतिमा नै आफूले अलग्गै काम गर्न थालेको उनको दाबी छ ।

अलि मलिन भावमा उनले भनिन्, ‘त्यही सिरिजले गर्दा नै मैले आफ्नो प्रतिभा देखाउन पाएँ र मलाई धेरैले चिन्नुभयो । त्यो कुरालाई नकार्न सक्दिन । पछि मलाई बाहिर कामहरुको पनि अफर आउन थाल्यो । बाहिरी काम र आजकालको लभको सुटिङ जुध्न थाल्यो । त्यसैले सल्लाहमा नै मैले छोडेको हुँ ।’

‘आजकालको लभ’ले १०० भाग पूरा गरेपछि रियाशा जिवेशको टिमबाट अलग भएकी हुन् । ‘आफैले केही गर्ने मनसायले’ छुट्टिएको उनी बताउँछिन् । उनले अहिले ‘सोल्टिनी सिजन २’ नामक सिरिज सुरु गरेकी छन् । यसको १० भागसम्म प्रशारण भइसकेको छ । यस सिरिजको निर्देशन उनी आफैंले गर्छिन् ।

‘बाहिरको काम’ भन्नाले रियाशाले म्युजिक भिडियोतर्फ संकेत गरेकी हुन् । उनलाई म्युजिक भिडियोको निकै अफर आउन थालेको छ र समय मिलाएर खेलिरहेकी पनि छिन् । तर, उनको प्राथमिकता चाहिँ यूट्यूबको सर्ट भिडियो नै हो । यी भिडियोहरु हास्यप्रधान मात्र नभएर सन्देशमुलक पनि छन् ।

‘आफैँ केही गर्ने’ निर्णयमा पुगेपछि रियाशाले आफैंलाई प्रश्न गरेकी थिइन्, तर गर्ने के ? अनि दिमागमा आयो, ‘सोल्टिनी’ ।

सोल्टिनी पहिला सोही च्यानलमा आउथ्यो । त्यसको सम्पूर्ण लिडरसिप रियाशाले नै गर्थिन् । सबैसँगको सल्लाहपछि उनले त्यही सिरिजको दोस्रो सिजनको रुपमा ‘सोल्टिनी सिजन २’ सुरु गरिन् । साथै नेपाल टेलिभिजनबाट प्रसारण हुने हास्य टेलिश्रृङ्खला ‘मेरी बास्सै’ मा पनि अभिनय गर्न थालेकी छन् ।