वासिङ्टन — अमेरिकी राष्ट्रपति डोनाल्ड ट्रम्पले इतिहासमै सबैभन्दा बढी अभिव्यक्ति स्वतन्त्रतामा आक्रमण भएको बताएका छन् । साथै उनले गत हप्ता अमेरिकी संसद्‍मा आक्रमण हुनुभन्दा अघि गरेको सम्बोधन ‘पूर्ण रुपमा उपयुक्त’ भएको स्पष्टीकरणसमेत दिएका छन् । 

साथै हिंसा भड्काएको आरोपमा डेमोक्रेटिक पार्टीले आफूविरुद्ध महाभियोगको तयारी गर्नु ‘हास्यासपद’ भएको पनि उनले बताएका छन् । जनवरी २० मा जो बाइडेनले अमेरिकी राष्ष्ट्रपतिका रुपमा शपथ ग्रहण गरेपछि ट्रम्पले ह्वाइट हाउस छाड्ने बताइएको छ ।

टेक्समा अमेरिका र मेक्सिकोको सीमामा लगाइएको पर्खालको निरीक्षणमा गएका ट्रम्पले भने, ‘अहिले जसरी अभिव्यक्ति स्वतन्त्रतामाथि आक्रमण भइरहेको छ, यस्तो यसअघि कहिल्यै भएको थिएन । २५औं संशोधनबाट मलाई कुनै खतरा छैन । यसले बाइडन र बाइडन प्रशासनलाई नै क्षति पुग्नेछ ।’

ट्रम्पले आफूले हिंसा नचाहेको उल्लेख गर्दै भनेका छन्, ‘मलाई लाग्छ, महाभियोग प्रक्रियाले हाम्रो मुलुकमा भयंकर खतरा र आक्रोश निम्त्याउँछ । म हिंसा चाहँदिनँ ।’

अहिले अमेरिकी संसद्को तल्लो सदन हाउस अफ रिप्रेजेन्टेटिभ्समा ट्रम्पलाई राष्ट्रपतिबाट हटाउने एउटा प्रस्तावमा बहस भइरहेको छ । प्रस्तावमा भनिएको छ, ‘राष्ट्रपति ट्रम्पले खुला रुपमै भीडलाई उक्साएपछि अमेरिकी संसद्‍मा आक्रमण गरियो ।’

प्रस्तावमा उपराष्ट्रपति माइक पेन्सलाई राष्ट्रपतिको जिम्मेवारी सम्हाल्न आग्रह गरिएको छ । अमेरिकी संविधानको २५औं संशोधनको व्यवस्थाबमोजिम राष्ट्रपतिले आफ्नो जिम्मेवारी निभाउन असमर्थ रहेमा उपराष्ट्रपति कार्यवाहक राष्ट्रपति बन्न सक्नेछन् । तर उपराष्ट्रपति पेन्सलेृ २५औं संशोधन लागू गर्न अस्वीकार गरेका छन् ।

जनवरी ६ मा वासिङ्टनमा आयोजित ऱ्यालीमा ट्रम्पले गत नोभेम्बरमा भएको राष्ट्रपतीय चुनावमा व्यापक धाँधली भएको कुरा दोहोऱ्याएका थिए । त्यस्तै उनले आफ्ना समर्थकलाई संसद् भवन(क्यापिटल हिल्स) तर्फ अघि बढ्न पनि आग्रह गरेका थिए । उनले समर्थकलाई सम्बोधन गर्द भनेका थिए,‘हामी क्यापिटलतर्फ जाँदैछौं । हाम्रा साहसी सिनेटर र सांसदलाई हामीले हौसला प्रदान गर्नेछौं । तपाईँहरुले शक्ति देखाउनुपर्छ र बलियो बन्नुपर्छ ।’

एयरफोर्सबाट अवकासप्राप्त एक महिला, एक प्रहरीसहित ५ जनाको मृत्यु हुने गरी भड्किएको हिंसात्मक घटनाको पछि भने ट्रम्पले आलोचना गरेका थिए । तर डेमोक्रेटिक पार्टी ट्रम्पको उक्साहटमै हिंसा भड्किएकाले उनलाई पदबाट हटाउनुपर्ने कुरामा अडिग रहेको छ ।